Gmina Krasne do Rzeszowa

Zwolenników Rzeszowa przybywa. Dziękujemy za oddane głosy.

Szanowni mieszkańcy,

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy dzielnie bronili demokratycznego prawa wypowiedzenia się obywateli w drodze referendum, a także dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy zechcieli wyrazić swoją opinię na temat „dobrowolnego przyłączenia gminy Krasne do miasta Rzeszowa” w zakończonym referendum.

Niedzielne głosowanie nie zakończyło się połączeniem gminy Krasne lub sołectwa Malawy z gminą miasto Rzeszów, ale możemy się cieszyć dwoma równie znaczącymi sukcesami. Po pierwsze jest nią wysoka frekwencja, a po drugie znaczny wzrost zwolenników fuzji.   

WYSOKA FREKWENCJA

Dla ważności referendum zagłosować musiało 30% uprawnionych do głosowania. Tymczasem 23 października swój głos oddało aż 56% uprawnionych, co jest wynikiem niespotykanym w Polsce. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem obywateli, którzy licznie wybrali się w niedzielę do lokali wyborczy-referendalnych aby wyrazić swoją opinię. To niezwykle ważne, że los gminy Krasne nie jest dla mieszkańców obojętny, a cała akcja referendalna okazała się być właściwym krokiem dla wyrażenia prawdziwych opinii mieszkańców.

ZWOLENNIKÓW WCIĄŻ PRZYBYWA

Wyniki referendum znacznie odbiegają od rezultatów konsultacji ze stycznia 2016 r. (za połączeniem w konsultacjach głosowało ok. 14%, a w niedzielnym referendum prawie 40%). Przyczyny tego zjawiska mogą być różne. Na pewno dużo zwolenników połączenia zdecydowało się oddać swój głoś na „TAK”, a to dzięki tajności, którą zapewniła forma referendum (podczas konsultacji należało się podpisać imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL). Inną przyczyną może być zwiększenie świadomości mieszkańców na temat korzyści połączenia, dzięki licznym ulotkom i prowadzonych funpag’ach na FB. W każdym wypadku wniosek jest jeden – zwolenników wciąż przybywa. Uzyskany wynik 1810 głosów za połączeniem z Miastem Rzeszów, nie pozwala na połączenie, ale odzwierciedla oczekiwania aktywnych społecznie wyborców. Wynik ten powinien być również wskazówką i swoistym ostrzeżeniem dla pełniących zaszczytne funkcje w imieniu mieszkańców. Dużo z nas chce zmian i to na lepsze. Każdy próg może zostać pokonany, jeżeli jakakolwiek władza będzie lekceważyć opinie mieszkańców. Aż 37% głosujących w niedzielnym referendum zechciało władzom pogrozić palcem i wystawić żółtą kartę.

Kończąc chcielibyśmy złożyć szczególne podziękowania dla wszystkich tych, którzy głosowali za połączeniem. Drodzy zwolennicy nie wygraliśmy, ale wyniki referendum pokazały jedno – nie jesteśmy już igłą w stogu siana, jest nas dużo i będzie więcej. Demokracja polega na tym, że decyduje większość, dlatego uszanujmy to i poczekajmy. Czas pokaże czy czas bez zmian to dobry stan !

Pozdrawiamy,

Komitet organizacyjny referendum 2016

Join the discussion

  1. Przyszły mieszkaniec.

    Myślę, że dobrym pomysłem jest dalsze prowadzenie tej strony w celu informowania zainteresowanych mieszkańców o ważnych sprawach gminy z innej perspektywy. Chętnie dorzuciłbym taką stronę do codziennej ‘prasówki’

    • admin3

      Informujemy czytelników naszego serwisu że strona nadal będzie prowadzona i aktualizowana w celu informowania zainteresowanych mieszkańców i zwolenników przyłączenia do miasta Rzeszowa o ważnych sprawach gminy z innej perspektywy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *