Gmina Krasne do Rzeszowa

Rzeszowskie Piwnice wyróżnione

Pismo samorządu terytorialnego Wspólnota przygotował ranking samorządowych tras podziemnych.

Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice” zajęła w nim 5 miejsce.

W zestawieniu sprawdzano, jak miasta radzą sobie z ich organizowaniem, komu wychodzi to najlepiej. Oceniano frekwencję, ofertę, programy zwiedzania oraz wykorzystanie multimediów.

Wizytówkę Rzeszowa co roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów. Trasa została rozbudowana w latach 2005-2007 i obecnie liczy 463 metry. Podziemia skrywają kopie zbroi, broni palnej, a także znaleziska odkryte w trakcie wykopalisk.

Rzeszowski rynek, dawne targowisko miejskie, był centralnym placem miasta zabudowanym w większości drewnianymi domami. W jego zachodniej pierzei od XV w. stoi ratusz. Na placu handlowano od II połowy XIV wieku. Ze względu na wysokie temperatury latem drążono piwnice w miękkiej lessowej skale, aby przechowywać w nich towary. Używano ich także do schronienia się tam mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Z piwnic wyprowadzano korytarze biegnące pod targowiskiem, niektóre z nich łączyły przeciwległe pierzeje Rynku.

Dzisiaj „Rzeszowskie piwnice” to zaledwie niewielka część tych dawnych. Obecnie zwiedzający mogą zobaczyć w podziemiach eksponaty, ich kopie oraz historyczne fotografie Rzeszowa.

źródło: http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/aktualnosci/15918,rzeszowskie-piwnice-wyroznione.html

Join the discussion

  1. Mieszkaniec Malawy

    Wybierz przyszłość z Rzeszowem będzie lepiej naprawdę zobaczcie na ten przykład Bziankę szkołę rozbudują w Rzeszowie zmodernizują przystanki w w Gminie Krasne słupy przystankowe zamiast pożądnych przystanków. Zobaczcie jak można sie rozwijać razem z Rzeszowem. No ale jak chcecie kryć d… wójta to proszę bardzo i być zacofanym to nie ma problemu. Rzeszów się rozwija prosze mieszkańcy gminy krasne zacznijcie i wy rozwijać się razem z nim. W listopadzie przyjdż i wybierz przyszłość z Rzeszowem a będzie na pewno lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *