Gmina Krasne do Rzeszowa

Rzeszów stawia na eko-transport

Mielecka firma Melex przekazała Rzeszowowi trzy pojazdy elektryczne, które trafią do miejskich firm. Do dyspozycji rzeszowskiego magistratu będą przez 3 lata.

Trzy miejskie spółki – Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – otrzymały za darmo trzy pojazdy elektryczne firmy Melex, która od 1971 roku wyprodukowała ok. 200 tys. tego typu pojazdów dla klientów z całego świata.

Firma Melex swoją inicjatywę bezpłatnego pożyczenia pojazdów elektrycznych samorządom rozpoczęła od Mielca. Rzeszów jest drugim miastem, na ulicach którego zobaczymy te ekologiczne pojazdy.

Na rzeszowskich drogach przez najbliższe trzy lata będziemy oglądać melexa pasażerskiego,  przeznaczonego dla MPGK do obsługi imprez masowych. Pojazd jest wyposażony w cztery miejsca siedzące i platformę, w której można coś przewieźć.

Dwa pozostałe melexy są nastawione na transport rzeczy. Pochodzą one z linii N.Car. Rzeszów dostał wersję, która może przewieź towar o masie 1 tony. Wszystkie trzy melexy na jednym ładowaniu, które kosztuje 6 zł mogą przejechać około 100 km.

Obecnie w Rzeszowie jest wdrażany program elektromobliności. Miasto podpisało wraz z 41 innymi samorządami list intencyjny, w którym zobowiązało się do zakupu elektrycznych autobusów oraz wprowadzanie nowego napędu do publicznego i miejskiego transportu.

Ponadto, został podpisany również list intencyjny z Narodowym Centrum Badań Rozwoju na projekt, w ramach którego na rzeszowskich ulicach będzie testowany bezemisyjny, elektryczny, publiczny indywidualny transport miejski.

NCBR oraz kilka samorządów, w tym Rzeszów, bierze również udział w opracowaniu polskiego autobusu elektrycznego. Stolica Podkarpacia jest na etapie kupna 10 pierwszych elektrycznych autobusów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *