Gmina Krasne do Rzeszowa

Przyśpieszone wybory samorządowe w Rzeszowie i Brzegu? Może się tak zdarzyć

Jeszcze nie ostygły emocje po pierwszej turze wyborów samorządowych, w niemal 650 gminach czeka nas „dogrywka”, a tymczasem już można usłyszeć o… kolejnych wyborach samorządowych. I to bynajmniej nie o tych w roku 2023. Może do nich dojść znacznie wcześniej.
W dniu 02-11-2018 r. na łamach Wirtualna Polska wiadomosci.wp.pl ukazał się artykuł Michał Wroński “Przyśpieszone wybory samorządowe w Rzeszowie i Brzegu? Może się tak zdarzyć”.

  • W gminie Krasne musi się odbyć referendum w sprawie połączenia z Rzeszowem. Jeśli doszłoby do fuzji obu gmin, konieczne byłyby powtórne wybory do rady Rzeszowa.

  • Podobnie wybierany byłby też prezydent miasta, a media już spekulują, że mogłoby wtedy zabraknąć wśród kandydatów zwycięskiego teraz Tadeusza Ferenca.

Ustawowe zapisy i medialne spekulacje

Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym oraz Kodeksu Wyborczego w razie połączenia się jednostek samorządu terytorialnego lub włączenia jednej JST do drugiej „rady tych jednostek zostają z mocy prawa rozwiązane”, a wyznaczony przez szefa MSWiA pełnomocnik „przejmuje wykonywanie zadań i kompetencji ich organów do dnia wyboru nowych organów gminy”.

Innymi słowy, gdyby fuzja gminy Krasne i Rzeszowa doszła do skutku, to po formalnym połączeniu tych jednostek ich mieszkańcy znów (być może już wiosną 2020 r.) poszliby do urn, wybierając zarówno radnych, jak i prezydenta powiększonego Rzeszowa.

Wizja wyborów w niecałe półtora roku po wyborach już zaczęła krążyć wśród rzeszowskich mediów. Dziennikarze powołując się na „przecieki” z ratusza i od lokalnych polityków, spekulują, że PiS – nie potrafiąc pokonać obecnego prezydenta Tadeusza Ferenca (niebawem rozpocznie piątą kadencję) w wyborach – byłby gotowy dać „zielone światło” fuzji gminy Krasne z Rzeszowem pod warunkiem, że Ferenc nie będzie się już ubiegać o reelekcję i pójdzie szukać szczęścia w wyborach do Sejmu.

czytaj więcej na https://wiadomosci.wp.pl/przyspieszone-wybory-samorzadowe-w-rzeszowie-i-brzegu-moze-sie-tak-zdarzyc-6312634357237889a?fbclid=IwAR1M1WBEuq_YALdZtxgdzXJoGc_eNRMpkUJHMbCYQGM2x8UDmWqwwFOAZwE

 

Join the discussion

  1. RYBA

    drodzy pisowcy. jak chcecie pokonac tadka to wystawcie mlodego, a nie starego dziada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *