Gmina Krasne do Rzeszowa

Komunikat dla Mieszkańców gminy Krasne!

Mieszkańcy Gminy Krasne ! Inicjatorzy referendum w sprawie przyłączenia Gminy Krasne do Rzeszowa zapraszają na manifestację przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie w dniu 13.04.2018 roku (piątek) na godz. 14:30.

Zamierzamy przedstawić swoje niezadowolenie Wojewodzie Podkarpackiemu w związku z uchwałą Rady Gminy Krasne w sprawie wydania negatywnej opinii dotyczącej połączenia Gminy Miasto Rzeszów z Gminą Krasne.

Jeśli zależy Ci na lepszej przyszłości przyjdź na wiec i wyraź swoje niezadowolenie!

Krasne, Malawa, Palikówka, Strażów chcemy być osiedlem Rzeszowa

Pani Wojewodo, prosimy o wsparcie!

                                              Organizatorzy

 

Pragniemy Wam przedstawić kilka spraw, dlaczego chcemy wyrazić swoje niezadowolenie Pani Wojewodzie w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie w sprawie podjętej uchwały Rady Gminy Krasne w dotyczącej wyrażenia negatywnej opinii połączenia Gminy Miasto Rzeszów z Gminą Krasne z dnia 5 marca 2018 r. uchwała NR XLVIII/375/2018.

My wyborcy z terenu Gminy Krasne, a przede wszystkim mieszkańcy, którzy podpisali się pod wnioskiem do wójta Gminy Krasne o przeprowadzenie referendum w sprawie połączenia Gminy Krasne z Gminą Rzeszów stanowczo składamy sprzeciw co do braku rozpatrzenia naszego wniosku przez wójta. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się około 1200 mieszkańców gminy, a więc zebrano ustawowa liczbę podpisów wymaganą dla przeprowadzenia referendum. Nie może być tak, że wyborcy muszą iść do sądu żeby władzy gminnej udowadniać swoją rację a niestety tak już było w roku 2016 i tak jest w roku 2018, sprawa w toku.

Patrząc od strony władz gminy wygląda na to, że suweren, czyli wyborca jest potrzebny tylko, co cztery lata przy wyborze tej władzy, która jak już wygra wybory kompletnie przestaje się liczyć z głosem swoich wyborców. W paragrafie pierwszym podjętej uchwały rada gminy pisze tak „ Rada Gminy Krasne, biorąc pod uwagę stanowisko mieszkańców Gminy Krasne” – pytamy się, jakie stanowisko skoro nie przeprowadzono żadnych konsultacji gminnych w 2018 r., a co powinno nastąpić zgodnie z prawem. Nie może być tak, że radni posługują się stanowiskiem z roku 2016 – to już jest historia, idąc dalej takim rozumowaniem to jesienią pewno rada gminy podejmie znowu uchwałę, że wyborów nie będą przeprowadzać, bo mieszkańcy już ich cztery lata temu wybrali, a nic się nie zmieniło. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy gminy do tego nie dopuszczą a to kilka powodów.

Po pierwsze jeszcze nie tak dawno Pani Błotkowa na zebraniach i spotkaniach z mieszkańcami mówiła NIE DO RZESZOWA, BO KRASNE MA ZADŁUŻENIE TYLKO 8% A RZESZÓW PONAD 50% I BĘDZIEMY SPŁACAĆ TYLKO DŁUGI. Wobec tego pytamy się a kto będzie spłacał długi, które zaciągnęła obecna władza? było, 8% które zostawili poprzednicy a mamy teraz, około 50% dlatego władze gminy w pierwszej kolejności wyremontowały sobie „pałac”, bo wiedzą, że po wyborach nie będzie kasy a będą tylko długi, które trzeba spłacać. Co by nie powiedzieć to za kredyty można wiele wybudować, ale każdy mądry gospodarz kilka razy się zastanowi, czy będzie w stanie spłacić zaciągnięty dług. Należy krytycznie ocenić podejście władz, które za swojej kadencji zaciągają ogromne kredyty, a problem ich spłaty pozostawiają swoim następcom. Długi będą spłacać wszyscy mieszkańcy i władza nie powinna o tym zapominać i zawsze działać w interesie ogółu, a nie własnym.

Po drugie to właśnie obecna władza gminy nie pytając o zdanie mieszkańców gminy wypowiedziała umowę z MPK, a wprowadziła nam komunikację MKS, czyli transport publiczny ze starej „epoki”.  Kursy MKS wprawdzie widnieją na rozkładach jazdy, ale w rzeczywistości jest różnie. Można wyszczególnić kilka mankamentów a mianowicie: brudne i obskurne autobusy, stan techniczny pojazdów, należy wykupić drugi bilet na MPK żeby się dalej dostać czy do pracy lub szkoły, nie wszędzie w Rzeszowie wysiądziesz i wsiądziesz do autobusu, a co najważniejsze to miało być tanio, a wyszło odwrotnie. Już na samym początku okazało się, że mieszkańcy Gminy Krasne musieli kupować dwa bilety aby dostać się do Rzeszowa co skutkowało większymi wydatkami po stronie mieszkańców. Władze gminy nikogo się nie pytały o zdanie w przedmiocie transportu publicznego tylko same podjęły decyzję o wprowadzeniu linii MKS, argumentując, że będzie o 200 tyś. taniej dla budżetu gminy, okazało się to wielkim kłamstwem. Dzisiaj już wiemy, że budżet dopłaca do MKS 1.100 tyś zł. czyli prawie drugie tyle, abstrahując od kosztów ponoszonych przez mieszkańców, którzy zmuszeni są kupować oprócz biletu na MKS dodatkowy bilet na MPK. Nie tak miało być, ale niestety czas pokazał .

Po trzecie wracając do zadłużenia z tego, co pokazała Pani Skarbnik w biuletynie Nr 13 można sobie wyliczyć zadłużenie gminy Krasne około 16 mil zł to jest około 50% budżetu. 

Nie mówiąc już, że wiele do życzenia pozostawia stan dróg – a przede wszystkim brak nowych dróg, brak chodników, brak oświetlenia dróg, zimowego utrzymania dróg i chodników we wszystkich miejscowościach Gminy Krasne oraz brak bieżącej wody pitnej w niektórych gospodarstwach XXI wieku na terenie gminy Krasne. Nie można pominąć także zbyt wysokich opłat za śmieci i za odprowadzanie ścieków. Naszym zdaniem opłaty są zdecydowanie za wysokie i różnią się w poszczególnych sołectwach. Pozostaje pytanie dlaczego Krasne płaci mniej, a Palikówka, Strażów i Malawa mają podwyższone stawki? – przecież mieszkańcami gminy Krasne, niezależnie od tego w którym sołectwie mieszkają płacą takie same stawki podatków, toteż niezrozumiałym jest ustalanie różnych opłat dla mieszkańców poszczególnych sołectw.

Mieszkańcy trzech wsi uważają że wójt Wilhelm Woźniak działa ewidentnie na ich niekorzyść i na niekorzyść ich budżetów domowych. Mieszkańcy Strażowa, Palikówki i Malawy od kilku lat domagają się bezskutecznie od władz gminy Krasne zrównania opłat za odprowadzanie ścieków do sieci kanalizacyjnej. Czują się dyskryminowani, bo w Krasnem stawki są niższe.

Wobec tego pozostaje pytanie – czy chcemy nadal mieszkać w gminie rządzonej przez takie władze i spłacać tylko długi – czy chcemy połączenia z Rzeszowem, bo prawdę mówiąc tylko Rzeszów może sobie poradzić z opisanymi problemami. „Bonus” w wysokości 100 mil zł, wynikający z połączenia obu gmin  ze Skarbu Państwa wystarczy na spłatę długu i co więcej będzie potężnym zastrzykiem dla rozwoju naszych miejscowości.

Jesteśmy przekonani, że najwyższy czas żeby prosić Panią Wojewodę o podjęcie jedynej słusznej decyzji o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku za przyłączeniem gminy Krasne do Rzeszowa a wszystkich którym zależy na dobru naszych miejscowości o włączeniu do miasta.

 

Nie będzie konsultacji gminnych w sprawie połączenia Gminy Miasto Rzeszów z Gminą Krasne!


Treść Uchwały Nr XLVIII/375/2018 Rady Gminy Krasne z dnia 5.03.2018r.  w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej połączenia Gminy Miasto Rzeszów z Gminą Krasne.

źródło: http://www.gminakrasne.pl/download/gfx/krasne/pl/uchwaly/349/12/1/uchwala.xlviii.375.2018.2018-03-05.pdf

Join the discussion

  1. Pingback: Brak gminnych konsultacji zrodził manifestację! – Str@żów.pl

  2. Pingback: Wojewoda Podkarpacki organizuje spotkanie konsultacyjne ws. połączenia gminy miasto Rzeszów z gminą Krasne. | Gmina Krasne do Rzeszowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *