Gmina Krasne do Rzeszowa

Jak od 2006 roku zmieniały się przyłączone tereny

Nowe szkoły, przedszkola i żłobki

Co roku wydatki na edukację wynoszą ok. 400 mln zł. Znaczna ich część – ok. 50 mln zł – przeznaczana jest na inwestycje i remonty. 94 proc. rzeszowskich dzieci objętych obowiązkiem przedszkolnym ma zapewnione miejsce w miejskim przedszkolu. Nie ma również kłopotów z miejscami w żłobkach.

W ubiegłym roku miasto wybudowało nowy żłobek na os. Przybyszówka. Obecnie rozpoczęły się prace nad kolejnym, na os. Drabinianka. Rzeszów, chyba jako jedyne miasto w Polsce, nie tylko nie likwiduje szkół, ale buduje nowe.

Przykładem może nowoczesny kompleks oświatowy przy ul. Bł. Karoliny. W jego skład wchodzą: żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum wraz z halą sportową, placem zabaw i boiskami wielofunkcyjnymi. Koszt inwestycji to ok. 50 mln zł. Wcześniej na tym terenie było sołectwo Przybyszówka. Nowa szkoła oraz przedszkole zostały wybudowane również na Załężu, natomiast rozbudowano szkoły na osiedlach Biała i Budziwój.
Przy ul. Hetmańskiej powstało najnowocześniejsze w Polsce Regionalne Centrum Kształcenia w zakresie nowoczesnych technologii. Koszt jego budowy to 12 mln zł. 

Nowoczesny kompleks oświatowy przy ul. Bł. Karoliny

Miasto dba o drogi

W Rzeszowie mamy ok. 500 km dróg. W ciągu ostatnich 10 lat miasto wybudowało ok. 100 km nowych. Tylko w ub. roku na remonty, budowę oraz bieżące utrzymanie ulic z budżetu miasta wydatkowano ponad 235 mln zł.

Najważniejsze inwestycje to m.in.:
• budowa drogi łączącej ul. Załęską z Lubelską wraz z nowym mostem – ok. 180 mln zł (z budżetu miasta wydano tylko 14 mln zł, reszta była z UE i budżetu państwa);
• budowa łącznika do autostrady – 90 mln zł (Załęże);
• przebudowa ul. św. Rocha – 7 mln zł (Słocina);
• przebudowa ul. Dębickiej – 12,5 mln zł (Przybyszówka);
• rozbudowa ul. Karola Wojtyły -11,5 mln zł (Biała);
• rozbudowa ul. Budziwojskiej – 9,5 mln zł (Budziwój);
• rozbudowa ul. Miłocińskiej – 3,2 mln zł (Miłocin).

Budowa drogi łączącej ul. Załęską z Lubelską wraz z nowym mostem Przebudowa ul. Dębickiej

Sport i rekreacja – ważna pozycja w budżecie miasta

Na infrastrukturę sportową oraz dotacje dla klubów w ubiegłym roku miasto przeznaczyło ok. 30 mln zł. Największą inwestycją jest budowa hali sportowej przy ul. Hetmańskiej. To już ósma hala wybudowana w ciągu ostatnich 10 lat. W tym czasie w mieście powstało również 5 boisk typu orlik oraz wiele boisk wielofunkcyjnych ze sztuczną nawierzchnią. Powstały one m.in. na Budziwoju i Słocinie.

Ok. 50 mln zł zostało przeznaczone na budowę i modernizację Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej. Wybudowano tu również oświetlone boiska treningowe. Zaplecze pod nową trybuną spełnia wszystkie wymogi do rozgrywania meczów międzypaństwowych. Na dofinansowanie mogą liczyć wszystkie kluby sportowe, które po przyłączeniu znajdą się w Rzeszowie. Podobnie jak to było w przypadku m.in.: Korony Załęże, Junaka Słocina, Grunwaldu Budziwój. Co roku otrzymują one od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Miasto inwestuje również w place zabaw dla najmłodszych oraz siłownie plenerowe. W ciągu ostatnich lat Rzeszów wzbogacił się o blisko 50 placów zabaw oraz 7 siłowni plenerowych. 

Boiska treningowe przy Stadionie Miejskim  Budowa placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1

Domy kultury tętnią życiem

W Rzeszowie działa 16 domów kultury. Część z nich znajduje się na terenach przyłączonych. Wcześniej większość była zniszczona, a zajęcia prowadzono w ograniczonej liczbie. Sytuacja zmieniła się diametralnie po włączeniu sołectw do Rzeszowa. Domy kultury przebudowano i wyremontowano. Zatrudniono instruktorów. Pojawiły się propozycje nowych zajęć zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Ćwiczą tu m.in. zespoły ludowe, których wyjazdy na konkursy współfinansuje miasto. W domach kultury urządzono siłownie.

Wszystkie filie oferują również dzieciom bogatą ofertę podczas ferii i wakacji. W mieście przez cały rok organizowany jest szereg imprez. W lecie praktycznie w każdy weekend na Rynku odbywa się koncert. Można posłuchać zarówno piosenek zespołów rockowych, jak i arii operowych. W kulturalnym kalendarzu na stałe zagościły m.in. Carpathia Festival, Święto Paniagi, Festiwal Przestrzeni Miejskiej czy Wschód Kultury. W ubiegłym roku na kulturę wydano z budżetu miasta ok. 20 mln zł.

Nowy dom kultury na Os. Budziwój Nowy dom kultury na Os. Słocina

Nowoczesna komunikacja miejska

Pierwszą decyzją prezydenta po włączeniu sąsiednich sołectw do Rzeszowa było uruchomienie tam miejskiej komunikacji publicznej. Mieszkańcy zyskali bezpośrednie połączenie z centrum miasta, potaniały bilety. Dodatkowo zwiększył się komfort podróży, ponieważ miasto kupiło 80 nowoczesnych autobusów marki Mercedes i Autosan. To klimatyzowane i ekologiczne pojazdy. Na przystankach pojawiły się nowe wiaty. Znacznie zwiększyła się też częstotliwość kursów.

W najbliższych latach Rzeszów zamierza kupić jeszcze ok. 100 nowych autobusów. Część z nich będzie elektryczna lub hybrydowa. Miasto zamierza również wymienić ok. 170 obecnych wiat na nowe, estetyczne. Niektóre z nich będą ogrzewane, podobnie jak przystanek przy ul. Lisa-Kuli, gdzie ogrzewana jest posadzka i ławka, a z sufitu wieje ciepłe powietrze. W upalne letnie dni przystanek będzie klimatyzowany.

Miasto w ub. roku zakończyło realizację programu transportowego wartego ponad 415 mln zł. Dzięki tym pieniądzom zakupiono autobusy, wyremontowano drogi i skrzyżowania oraz wprowadzono inteligentny system sterowania ruchem drogowym.

Przebudowana ul. Rejtana Nowoczesne autobusy rzeszowskiego MPK

Rzeszowianie badają się za darmo

Rokrocznie miasto wydaje ponad 500 tys. zł na badania profilaktyczne mieszkańców. Wśród darmowych badań, z których mogą skorzystać w tym roku rzeszowianki, są USG piersi oraz mammografia. Ponadto wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli 40. rok życia, mogą wziąć udział w programie profilaktyki chorób jelita grubego oraz wczesnego wykrywania cukrzycy typu II. Miasto wprowadziło również pilotażowy program wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu C. Jesienią wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie, a uczniowie I klas szkół podstawowych są objęci programem wykrywania wad postawy.

źródło: http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/rozszerzenie-granic-miasta/jak-zmienialy-sie-przylaczone-tereny

Join the discussion

  1. Pingback: Jak pracuje rada gminy Krasne. | Referendum Krasne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *