Gmina Krasne do Rzeszowa

Bezpieczne finanse Rzeszowa.

Finanse Rzeszowa mają się dobrze, więc rośnie apetyt na szersze granice. Sytuacja finansowa Rzeszowa jest bardzo dobra. Zadłużenie jest umiarkowane. Miasto jest dobrze zarządzane, a gospodarka rozwija się szybko. Przybywa mieszkańców oraz firm. Co roku coraz więcej pieniędzy jest przeznaczane na inwestycje miejskie.

To najważniejsze wnioski z nowego komunikatu międzynarodowej firmy Fitch Ratings działającej na światowym rynku. Podniosła ona międzynarodowe, długoterminowe ratingi Rzeszowa dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z „BBB” do „BBB+” oraz krajowy rating długoterminowy z „AA- do „AA”. Perspektywa ratingów jest stabilna.

– Podniesienie ratingów odzwierciedla poprawę wyników operacyjnych Rzeszowa, wspieraną przez dobre zarządzanie strategiczne i finansowe w mieście, co wpłynęło na umocnienie się jego wskaźników obsługi i spłaty długu. Ratingi miasta odzwierciedlają także umiarkowane zadłużenie Rzeszowa. Ratingi biorą również pod uwagę szybko rozwijającą się gospodarkę Rzeszowa, będącego miastem średniej wielkości – czytamy w komunikacie.

W latach 2015-2016 nadwyżka operacyjna wyniosła 90 mln zł i stanowiła 10% dochodów operacyjnych. Pozwoliło to miastu spłacić dług z własnych środków. W rezultacie zadłużenie Rzeszowa spadło o 6%. Zdaniem Fitch polityka zarządzania miastem jest czynnikiem wspierającym rating. Władze Rzeszowa aktywnie działają na rzecz tworzenia dobrych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, przyciągania inwestorów oraz mieszkańców, jak również poprawy lokalnej infrastruktury. Fitch spodziewa się, że Rzeszów nadal z powodzeniem będzie pozyskiwał wysokie dotacje unijne na inwestycje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *