Gmina Krasne do Rzeszowa

Arogancja czy ignorancja wójta Woźniaka? Będzie Sąd!

Z dniem 1 października 2017 r. upłynął ustawowy 30-dniowy termin na podjęcie uchwały przez Radę Gminy Krasne w sprawie wniosku mieszkańców o przeprowadzenie referendum. Przypomnijmy pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się 1135 osób.

Wskazany wyżej 30-dniowy termin wynika z ustawy o referendum lokalnym, Organ jest obowiązany w wyznaczonym ustawowo czasie do podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lub uchwały o odrzuceniu wniosku mieszkańców. Termin ten jest wiążący, o czym Wójt Gminy powinien mieć świadomość, bowiem jak sam podawał w swoich ulotkach wyborczych ukończył prawo i jest prawnikiem. Poza tym korzysta on z obsługi prawnej zapewnionej w urzędzie gminy.Ulotka wyborcza

Wójt i prawnicy w gminie “nie wiele wiedzą?” albo są ignorantami bo w poprzednim roku to Sąd WSA w Rzeszowie jak i NSA w Warszawie pokazał kto miał rację.

Gdzie to zobowiązanie?

Mimo to, władze gminy zwlekają z podjęciem uchwały, czym działa na szkodę interesu publicznego i wbrew przepisom prawa. Wójt początkowo wypowiadał się publicznie, że musi w tej sprawie „podjąć decyzję” i działać w tej kwestii zgodnie z prawem. Wbrew swoimi zapewnieniom ani Wójt ani Rada Gminy nie podjęła stosownych czynności w ustawowym terminie.

Takie działania są nie tylko wbrew ustawie, ale także są objawem całkowitej ignorancji władz wobec mieszkańców gminy.

1135 osoby, które podpisały się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w gminie Krasne zostały zlekceważone przez władze gminy. Może Wójt myśli, że jego bezczynność  zatrzyma proces łączenia obu gmin. Tak jednak nie będzie, bowiem istnieją środki prawne zmuszające organ do podjęcia czynności. Sąd może także nakazać zorganizowanie referendum.

W związku z tym nasuwają się pytania, dlaczego gmina doprowadza do takich nieprawidłowości, dlaczego działa wbrew mieszkańcom i czy zasadą się już stało, że każdy spór z władzami gminy musi kończyć się w sądzie?   

Czy można w taki sposób postępować? Gdzie jest granica Panie Wójcie?

 

 

Join the discussion

 1. Maciek

  Jakie konsekwencje prawne może ponieść wójt i jego stado?

 2. Mieszkaniec Malawy

  Wybierz przyszłość z Rzeszowem!

 3. edyp

  Strasznie to wolno idzie. Dlaczego nie ma żadnych ogłoszeń o działaniu władz?
  Bez interwencji prezydenta Rzeszowa będzie ciężko.

 4. mieszkaniec gminy

  Panie EDTP nie jest to takie proste dowiedzieć się coś z gminy wie Pan jakiego mamy wójta myśli tylko w większości o swojej kasie i jak najdłuższym zasiadaniem na tym stołku.
  Prezydent nic tu nie może , bo po pierwsze jest to oddolna inicjatywa mieszkańców gminy Krasne a nie Rzeszowa, a sądy jak by nie patrząc są niezależne i sprawiedliwe.
  Będziemy tak czy inaczej już niedługo wiedzieć więcej bo referendum kieruje się swoim tokiem ,tryb wyborczy jest to dwa tygodnie. Pewno już Pan wie że inaczej z władzą gminy nie można tylko jest jedna droga czyli sąd , poczekamy zobaczymy czego nie zrobiła gmina zrobi sąd.

 5. Johnny Knoxville

  To samo prawo mówi że jeśli pozostało 8 miesięcy do zakończenia kadencji to referendum odbyć się nie może. Po prostu cała inicjatywa została reaktywowana za późno i wójt tak jak bronił się za pierwszym razem aż w NSA. pójdzie tą samą drogą… A gdy pozostanie 8 miesięcy do wyborów to każdy organ sądowy odwoławczy będzie musiał przerwać procedowanie do momentu wyboru nowych władz. A potem cała karuzela rozpocznie się od nowa.

 6. Maciek

  Zamiast 3xW powinno chyba być 3xP – prawnik, pomyłka, patologia? Wójt, który powinien być przykładem praworządności, tym bardziej student prawa, olewa na równi prawo i swoich wyborców. Wspaniały przykład dla mieszkańców. O nierównym traktowaniu poszczególnych wsi w gminie już nawet szkoda mówić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *